Antika Alan Yerler

Üsküdar Antikacılar

Üsküdar Antikacılar

Üsküdar antikacılar arasında uzman koleksiyonerlerimize antika gümüş, mobilya, tarihi kitap, plak, gramafon ve antika halılarınızı değerinde satabilirsiniz. Üsküdar antika mağazamızda,  eksik olan eserlerinizi bulmaya, antika ürünlerini satmaya, yeni eserlerle koleksiyonlarımızı görebilirsiniz.

Antikanın yaşı ve orjinalliği, değerini belirlemede önemli bir yer tutar. Antika eşyanızı satarken ürününüzün yaşını, durumunu, tarihini bilmeniz önemlidir.  Ayrıca kullanım durumu ve malzeme de değerini belirleme de etkilidir. Üsküdar antikacılar olarak bu eserlerinize hak ettiği fiyatı vermek için sertifikalı uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz.

Üsküdar Antikacılar

Türkiye’de nadir bulunan parçalar arasında Osmanlı döneminden kalan telefon santrali, 1950’lerden televizyon kameraları, 1940’ların eski sinema makineleri emsalsizantika ürünler olarak karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte eski sandıkları düzenlenip restore ediliyor. Tarihi ahşap ve mobilyaya (özellikle fransız mobilyaları) özel ilgi alanlarımızdan bazılarıdır. Osmanlı dönemi, Ermeni el işlemesi ya da Fransız 100 yıllık bir mobilya takımının değeri neredeyse paha biçilmez.

Antika genel tanımı itibarıyla, estetik, tarihi ve maddi değeri olan en az 100 yıllık eşya olarak bilinir. Antika eşya tüm çağlara özgü süsleme sanatı ürünlerini içerisine alan en az 100 yıl önce üretilmiş eserlerdir. Bir eserin antika olduğunu belirlemek için bir takım etkenler göz önünde bulundurulur.

Üsküdar Antikacılar

Üsküdar Antikacılar

Üsküdar antikacılık stresli bir meslek olmakla birlikte antika merakı olanlar için oldukça eğlenceli olabiliyor. Çünkü antikalar ile iç içe olmak, onları temizlemek, bakımını yapmak, onları sevmek keyifli bir mesleğe dönüştürebiliyor ve rahatlatıyor. Genelde orta yaş grubu biraz yakın dönem dediğimiz nostalji ile ilgileniyor.

Antikacı olmak için antika merakı genel olarak yeterli olmaz. Yeterli maddi imkanınız yok ise bu işi yapmanız oldukça zor.  Antika eserler herkese bir yerden tanıdık gelir ya evinde gördüğü bir obje ya da komşuda gördüğü tanıdık gelen bir duygudur, bu yüzden insanlar bu mesleğe yöneliyor veya satın alıyor.

Bir antikanın durumu, değerini belirlemede önemli bir yer tutmaktadır. Antika eşyanızı satarken ürününüzün yaşını, durumunu, tarihini bilmeniz  faydalı olacaktır. Antika ürünlere ilgi duyan ve koleksiyon yapanlar için Üsküdar’da en iyi antikacıları arasında yer alan İstanbul Antikacı göze çarpıyor. Üsküdar Antika 45 yıldır kesintisiz faaliyet gösteren  en eski antika mağazalarından birisidir. Firmamız, geçmişi, anıları, yaşanmışlıkları ve tarihin izlerini takip etmeyi seven antika tutkunları için vazgeçilmez bir mağazadır.

Üsküdar Antika Pazarı

Üsküdar Antikacılar

Üsküdar Antikacılar

İstanbul’un farklı semtlerinden antikacıların tezgah açtığı Üsküdar antika pazarında eski basım kitaplar, eski paralar, eski gümüş eşyalar, eski mekanik eşyalar, plaklar, pullar, bakır eşyalar, eski porselen ürünler, ev eşyaları, fotoğraf makinaları, daktilolar, kasetler ve saatler gibi çok farklı antika ürünler satış için sergileniyor. Antikaya merakı olan İstanbulluların yoğun ilgi gösterdiği pazar, antika eşyaların kuşaktan kuşağa aktarılmasını sağlıyor.

Tüm gününüzü burayı gezmeye ayırsanız bile buranın içerisinde keşfetmediğiniz bir çok nokta mutlaka olacaktır. İstanbul’un tamamı gibi yeniyle eskiyi, gelenekselle moderni bir arada barındıran pazarda bazı ürünler Osmanlı Dönemi mirası, bazıları ise modern dünyanın getirileri olarak nitelendirilebilir.

Üsküdar Antika Pazarı, çocukluğuna dönmek isteyen, uzun yıllar önce üretilmiş ve kullanılmış ürünlerle nostalji yaşamak isteyenlerin uğrak yeri olmaya devam ediyor. Türkiye’nin en eski ve en büyük alışveriş merkezi olan Üsküdar Antika Pazarı, büyük bir alan üzerine kurulu. Günümüzde İstanbul’a gelenlerin ilk uğradığı yerlerden biri olması özelliğini taşıyor. Burada halıdan çantaya, tekstil ürünlerinden altın ve gümüş takılara, antikalardan çinilere ve anılarınızı sonsuza kadar yaşatacak hediyelik eşyalara kadar her şeyi bulabileceksiniz.

 

Üsküdar Antika Alan Yerler

Antika mücevher, tarihi ve osmanlı kitapları, antika mobilya, antika gümüş, tablo, plak ve daha fazlası gibi antika eşyalarınızı satabilirsiniz.Bununla birlikte antika halı, kilim, gramafon gibi diğer pek çok tür dahil olmak üzere farklı türde ürünleri de satın alabiliyoruz. Üsküdar’ın önemli antika mağazalarından İstanbul Antikacı, özellikle antika eşya alımında son derece titiz işler çıkartarak, antikasını satmak isteyenler için öncelikli antikacı olarak öne çıkmaktadır.

Antika koleksiyonculuğunun, tapınaklarda hazine saklanması ile başladığı söylenebilir. Dolayısıyla antika koleksiyonculuğunun neredeyse insanlık tarihi kadar uzun bir geçmişi vardır. Antikaların yalnızca estetik değerleriyle değil, tarihsel önemlerile de ilgilenildiği Türkiye’de çok eski yıllarda ülkenin tarihini yansıtan antikalar toplanmaya başlamıştır.

Üsküdar Antika Alanlar

Her tarihi eserin kendi dönemine has hat, renk, nakışları ve yapıldıkları malzemeleri, müşterilere şehrin yaşam ve el sanatları tarihi vardır. Üsküdar antika alanlar arasında deneyimli portföy uzmanları olan İstanbul Antikacı, dünyanın her yerinden eski eserleri topluyor. Tarihi parçalarımızın en eski parçanın 400 yıllık, en yeni eserin 50 yıllık geçmişi var.

Üsküdar Antikacıları

İstanbul Antikacı olarak antikaların yalnızca değerlerini korumakla kalmayıp aynı zamanda değer kazandıran usta elleri ve bilgisiyle donanmış uzmanlarımızla, biriktirmeye ve sevdiğiniz öğelerden oluşan koleksiyonlarımıza değer katıyoruz. Şayet antikanızı veya eski eserlerinizi satmak istiyorsanız bizimle BURADAN iletişime geçebilirsiniz.

Tarihi eserlerin restorasyonları alanında uzman, sertifikalı kişiler tarafından yapılmaktadır. Örneğin antika mobilya ve koltukların restorasyonlarında sertifikalı koltuk tamiri uzmanlarından destek alınmaktadır. Mağazamızda bulunan antikaların bozulmaması, hava şartlarından etkilenmemeleri için havalandırma sistemlerine önem verilmektedir. Çalışmalarımızda iş sağlığı ve güvenliği önlemlerine dikkat edilerek, üç yılda bir isg eğitimleri alınmaktadır. Şayet çalışma ortamlarında kişisel koruyucu ekipman kullanılacaksa gerekli KKD alımı yapılmaktadır. Antika eserlerimizin temizlik hizmetleri için de temizlik firmaları ile anlaşmalarımız bulunmaktadır.

Üsküdar Antika Alanlar

Üsküdar Antika Alanlar

Üsküdar Sahafçılar

Gerçek sahaf meslek adabı gereği, kitabı uygun bir fiyata ehline ulaştırandır: Sahaf elinden geçen bütün güzel eserleri kendine ayıramaz. Bu güzellikleri ehline, gerçek meraklısına, onu koruyacak, okuyacak muhatabına tevdi eder. Yıllardır aradığı bir kitabı bulup ehline, ilgilisine, ondan faydalar sağlayıp yazılar yazacak olan erbabına sunmak da büyük bir keyiftir.

Kitap ve belgelerin sahaflara intikal edişi de çok değişik yollarla oluyor. Mesela tarihi değeri yüksek ancak hali perişan belgeler genellikle eskici, antikacı ve hurdacılardan sahaflara akıyor. Bu tür malzemeleri herkes bilmiyor, anlayacak özelliklere sahip olmanız lazım. O evrakları okuyup anlayıp tarih içinde bir yere oturtabilmeniz lazım. Ne anlam ifade ediyor, bizim tarihimizde yeri nedir, az mı değerli çok mu değerli? Tüm bunlara bir anlamda sahaflar karar veriyor. Dolayısıyla ona tarihi bir yer kazandırmış oluyorlar. Sahaflar kitapları analiz ederek onu bir yere oturtup ilgilisine, faydalı olabilecek yerlere ulaştırıabilirler.

Sahaf terminolojisinden “bağlarbaşı” tabiri sahaf deyimidir. Bir sahaf bir yere gider, kitap alınacaksa alınma teklifi verir, alır. Ama ortama bakıp alınamayacağına kanaat getirirse anormal bir fiyat teklif eder ve satıcı o fiyatı duyunca kafasında o rakam yer eder. Artık o malın ederi satıcı için o astronomik rakamdır. Mesela otuz liralık şeye ‘Bu yüz elli eder, ama şu anda benim durumum müsait değil yoksa ben bunları alırdım’ der. Artık geçmiş olsun, satıcının kafasına o rakam girdi bir kere ve satıcı o fiyat üzerinden pazarlamaya çalışır tabi kimse o fiyatı vermez. En sonunda satıcı bıkar ve ilk önüne gelene o kitapları yirmi liraya verir. Özetle “Bağlarbaşı ” terimi; ‘Biz artık o kitabı bağladık kimseye satıl(a)maz’ demektir.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir